urbanacademyTapahtumat

Lopputöiden aiheita / Thesis Topics

26 March 2020

Aiemmasta tiedotuksesta poiketen, Kaupunkiakatemian lopputyömarkkinoita ei järjestetä tänä keväänä kasvokkaisena tilaisuutena koronavirusepidemian leviämisen hillitsemiseksi. Välitämme kuitenkin aiheita Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston opiskelijoille tällä jatkuvasti päivittyvällä sivulla.

Tältä sivulta löydät ajankohtaisia kaupunkikehitykseen ja -tutkimukseen liittyviä teemoja ja tietotarpeita, jotka voisivat sopia lopputyön aiheiksi. Lopputyön aihe muotoillaan yhdessä aiheen tarjoajan kanssa ja monissa aiheissa opiskelija voi itse ehdottaa näkökulmaa tai tutkimuskysymystä. Joihinkin aiheisiin voi liittyä myös palkkion tai työharjoittelupaikan mahdollisuus.

 

Contrary to previous information, Urban Academy’s Thesis Market will not be held this spring as a live event to curb the spread of the coronavirus epidemic. However, we convey topics to students on this constantly updated webpage.

On this page, you will find current themes and information needs related to urban development and research, that could suit for thesis topics. The topic of the thesis is often formulated together with the topic provider and in many cases the student can suggest a perspective or research question. Some topics may also include the possibility of a fee or internship.

Lopputöiden aiheita / Thesis topics

Lisätietoa aiheista, palkkioista ja harjoittelumahdollisuuksista löydät täältä.
More information on topics, fees and internship opportunities can be found here.

 

Katoavat ostarit / Vantaan kaupunginmuseo (aihe varattu)
Yhteyshenkilö: Anne Silanto, anne.silanto@vantaa.fi, 050 302 4964

 

Kulttuuriympäristökohde kaupungin omistuksessa: esimerkkinä Håkansbölen kartano / Vantaan kaupunginmuseo
Yhteyshenkilö: Anne Silanto, anne.silanto@vantaa.fi, 050 302 4964

 

Kuntapalvelujen laatu /Espoon kaupunki / Strategiayksikkö, Tutkimus ja tilastot vastuualue (Fi/Eng, data in Finnish / aihe alustavasti varattu)
Yhteyshenkilöt:
Teuvo Savikko, teuvo.savikko@espoo.fi, 050 3807 608  tai Minna Joensuu, minna.joensuu@espoo.fi, 043 827 3386

 

Suun terveydenhuollon tulevaisuuden palveluiden muotoilu / Vantaan suun terveydenhuollon liikelaitos / Vantaan kaupunki
Yhteyshenkilö:
Helena Salusjärvi-Juopperi, helena.salusjarvi-juopperi@vantaa.fi, 040 716 4822

 

Ikääntyneen väestön liikkumistottumukset Helsingin seudulla / HSL (aihe varattu)
Yhteyshenkilö:
Elina Brandt, elina.brandt@hsl.fi, 040 504 2930

 

Vähäpäästöiset ja kiertotaloutta edistävät ratkaisut Keran kaupunginosassa / Espoon kaupunki / konsernihallinto / kestävä kehitys (tekijävalinta käynnissä, ei enää uusia yhteydentottoja)
Yhteyshenkilöt: Kaarina Kaminen, kaarina.kaminen@espoo.fi, 040 509 5830 tai Emmi Kauhanen, emmi.kauhanen@espoo.fi, 040 553 2892

 

The opportunities of circular economy in city’s procurements / City of Helsinki / The Urban Environment Division / Environment services (Aihe varattu, Fi/Eng)
Yhteyshenkilö:
Leona Silberstein, leona.silberstein@hel.fi, 040 535 5359

 

Datavetoinen lyhyen ja keskipitkän aikavälin väestöennustaminen kasvavalla kaupunkialueella / Vantaan kaupunki / Strategia ja tutkimus
Yhteyshenkilö: Juha Panula-Ontto, juha.panula-ontto@vantaa.fi, 050 411 4501

 

Vantaan MATTI-järjestelmän kehittäminen / Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristön toimiala
Yhteyshenkilöt: Päivi Rapo, paivi.rapo@vantaa.fi, 050 302 9398 tai Antti Kairus, antti.kairus@vantaa.fi, 050 302 9885

 

Muutosjohtaminen MATTI-hankkeessa / Vantaan kaupunki / Kaupunkiympäristön toimiala (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö
: Riikka Lindholm, riikka.lindholm@vantaa.fi, 050  302 9188

 

Placemaking processes in local authorities / City of Helsinki / Urban Environment Division’s Strategic Urban Planning Department (Fi/Eng) (tekijävalinta käynnissä, ei enää uusia yhteydentottoja) 
Contact: Salla Ahokas, salla.ahokas@hel.fi, 045 113 3090

 

Kestävät liikkumismuodot / Lahden kaupunki / Kaupunkiympäristön palvelualue
Yhteyshenkilö:
Johanna Sääksniemi, johanna.saaksniemi@lahti.fi, 050 518 4445

 

Niemen kaupunginosan kehittäminen / Lahden kaupunki / ympäristökehitys (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö:
Eira Rosberg, eira.rosberg-airaksinen@lahti.fi, 044 416 3499

 

Joutjoen hyödyntäminen / Lahden kaupunki / ympäristökehitys (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö: Eira Rosberg, eira.rosberg-airaksinen@lahti.fi, 044 416 3499

 

Viherkerroin-tyyppinen biodiversiteetti- & hiilinielutyökalun kehittäminen / Lahden kaupunki / ympäristökehitys (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö:
Eira Rosberg, eira.rosberg-airaksinen@lahti.fi, 044 416 3499

 

Puurakentamisen edistämisen suunnitelma Niemen alueelle / Lahden kaupunki / ympäristökehitys (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö:
Eira Rosberg, eira.rosberg-airaksinen@lahti.fi, 044 416 3499

 

Osallistuvan budjetoinnin äänestysmallit / BIBU -hanke / Helsingin yliopisto / Valtiotieteellinen tiekunta (Fi/Eng, data in Finnish, aihe varattu)
Yhteyshenkilö:
Mikko Rask, mikko.rask@helsinki.fi, 050 3222 012

 

Osallistuvan budjetoinnin ideoiden toimeenpano ja rahoitusmallit / BIBU -hanke / Helsingin yliopisto / Valtiotieteellinen tiekunta (Fi/Eng, data in Finnish)
Yhteyshenkilö: Mikko Rask, mikko.rask@helsinki.fi, 050 3222 012

 

Osallistuvan budjetoinnin ideoiden uutuusarvo / BIBU -hanke / Helsingin yliopisto / Valtiotieteellinen tiekunta (Fi/Eng, data in Finnish, aihe varattu)
Yhteyshenkilö: Mikko Rask, mikko.rask@helsinki.fi, 050 3222 012

 

Pirstoutuneen kaupunkimetsän muutokset / Pertti Rannan tutkimusryhmä
Yhteyshenkilö: Pertti Ranta, pertti.ranta@saunalahti.fi

 

Urbanism and architectural practices in Nubia (Historical and modern context) / Marta Lorenzon Research group / University of Helsinki
Contact person:
Marta Lorenzon, marta.lorenzon@helsinki.fi, 050 319 8409

 

Places for immigrant-origin students’ integration / Petteri Muukkonen research group (Fi/Eng)
Contact person: Petteri Muukkonen, petteri.muukkonen@helsinki.fi, 050 448 9195

 

Spatially equal accessibility of sports facilities and recreational sites / Petteri Muukkonen research group (Fi/Eng)
Contact person: Petteri Muukkonen, petteri.muukkonen@helsinki.fi, 050 448 9195

 

Päivitetty / Updated 29.4.2020

aalto koristekuva